• 21.10. 21. neděle po Trojici svaté, bohoslužby v 10:30h, CZ, se zpovědí
  • 28.10. Památka reformace, bohoslužby v 10:30h, wspól.
  • 4.11. Památka zemřelých, bohoslužby v 8:30h, pol.
  • Program bohoslužeb

22.8.2013

Zdravím vás znovu milí přátelé a modlitebníci :-) 
Můj přípravný misijní pobyt v Anglii už skončil a jsem šťastně a bezpečně doma

Jsem plna nových zkušeností a vděčná Bohu za všechny lidičky, které mi poslal do cesty, kteří byli pro mně jak velkým povzbuzením tak také velkou Boží školou. Hodně věcí bylo těžkých, protože byly nové. Mám na mysli hlavně fungování v angličtině od rána do večera, později i od večera do rána. :-) Někdy mi z toho "šla hlava kolem", ale to byl přece hlavní cíl mé cesty - naučit se anglicky. Kromě toho jsme získali mnoho misijních praktických dovedností a zkušeností, které bych ráda využila v další misijní práci.  

Určitě vás zajímá, copak jsme dělali poslední měsíc. Už na konci července začal Holiday club pro děti. Děkuji, že jste nás nesli na modlitbách. Celý program byl nazván Space Academy-vesmírná akademie a poznávali jsme biblického hrdinu Daniele. Dokonce jsem mohla vést jedno biblické studium pro mladší děti. Byla jsem vděčná a také cítila velkou zodpovědnost, protože tak strašně ráda děti vyučuji různé biblické pravdy a taky jsem byla nadšena z reakcí dětí. 
Bůh požehnal i dětské chvály, které jsme připravovali jako ELCOtým. 

Také jsem cítila vaše přímluvy, když jsme psali různé testy. Většinou jsem hodně nervózní, ale při posledním progress testu jsem byla klidná, až mě to samotnou překvapilo. Mohla jsem prožívat opravdu Boží pokoj a výsledky mě opravdu mile překvapily. Opravdu díky bráškové a sestřičky! 

Poslední týden jsme měli hodně vyhodnocování, dotazníků, interview a nakonec slavnostní večeře a předávání certifikátů. 

Setkala jsem se rovněž párkrát s Pamelou...začali ji pomáhat nějací sociální pracovníci...já se ji snažila hlavně hodně povzbudit ke větší důvěře v našeho Pána, a taky ke hledání opravdových přátel - křesťanů. Dvakrát jsem ji také hlídala Daniele... Jedna sestra ze sboru se ji také ujala...a lidičky v Chapel jsou vůbec moc laskaví, tak se modlím, aby tam mohla najít přijetí a pomoc, aby se v nich odráželo opravdové Ježíšovo světlo a láska. Těžko se mi s ní loučilo, ale vím, že Bůh se stará o opuštěné a má o ně péči. Prosím, pokračujte v přímluvách za Pamelu. (slíbila jsem ji, že se za ní víc lidí bude modlit)

Možná si pamatujete, když jsem vám na začátku psala o češce Haně...poslední měsíc jsme se vůbec neviděly, protože nepřišla do sboru...trochu mě mrzí, že jsem si od ní nevzala nějaký kontakt...ale Bůh o ní ví...a my se můžem dále přimlouvat. 

Prožili jsme moc krásné rozloučení ve sboru, dokonce jsme si poplakali...mohli jsme představit naše další plány a říct modlitební náměty a pak se za nás přimlouvali. Popravdě se mi moc nechtělo odjíždět...ikdyž jsem se už moc těšila na "wszystkich slazakow". Ikdyž mi tam lidičkové hodně přirostli k srdci a hodně jsem se od nich naučila, tak vím, že Bůh si mě povolal hlavně ke službě dětem. 

Většina ELCOstudentů odjela na tzv.GO konferenci do Holandska a pak odjíždějí na různá misijní pole, např. LogosHope, Nepál, Čína, Thajsko, Londýn, Polsko...
Můžete se přimlouvat za Boží vedení, ochranu a požehnání pro ně. 
Ráda bych pokračovala dále v misijní práci, tak se prosím modlete za vedení Duchem a také o otevřené dveře, pokud to je Boží vůle, dostatek financí... Mám totiž na srdci velikou touhu a teď už vlastně vše záleží na Bohu. Protože bez Něho nemůžeme činit nic. Blíže ráda vysvětlím osobně ;-) 

Závěrem moje Highlight z celého pobytu: Často jsem se cítila a cítím nepřipravená a nekvalifikovaná a nevhodná aaaaa .... pro službu na Boží vinici, ale Bůh mě učil a stále učí: v mé slabosti se projeví Jeho síla - 2.Kor.12,9 

Moc se těším na osobní setkání...
Zůstávejte v Ježíšově lásce!!! 
Monia
 
          foto
 
 

24.8.2013 | Odkaz na tento článek (permalink) | Komentáře

29.7.2013

Hello my friends :-) 
Posílám další pozdravy do Čech. 
Zrovna jsem se vrátila ze sboru, kde jsme se připravovali na příští týden - mission week = holiday club pro děti. 

Událo se toho hodně, takže tady je stručný výčet ;-) 
- Arts Day: "Den otevřených dveří" nebo Den pro rodiny ... Využili jsem různé druhy umění a vytvořili Big Story (evangelium ve zkratce a skrze umění) Lidé z ulice se mohli zapojit dle své fantazie a my jsme jim mohli říct Velký příběh. 

- Bibl.lekce o Námanovi na nedělní školce: To byla výzva! Myslím, hlavně ta angličtina...O mé obavy, zda budou děti rozumět, se Bůh postaral. Děti reagovaly, takže nejspíš rozuměly ;-) Horší bylo rozumět anglickému šišlání dětí :D S tím nám naštěstí pomáhal jeden rodilý mluvčí. Píseň Náš Bůh je skvělý Bůh tu je stejně populární jak u nás :-) 

- Vedení modlitební noci: Prayer night tady máme každý čtvrtek, ale tentokráte ji měli poprvé vést ELCO studenti, takže každý dostal nebo si vybrali nějaký úkol. Zapojila jsem se do worship týmu a taky jsem připravila prezentaci o ČR a různé náměty na modlitby. Bylo úžasné, že se o naši zemi a naše různé aktivity mohli modlit lidé z různých koutů světa. 

Velice děkuji za vaše přímluvy, taky za vaše pozdravy a zprávy. Je to povzbuzující vědět, co se děje doma ;-) 
Chci znovu prosit o další přímluvy. Minulý týden jsem jsem byla nemocná, nyní je vše v pohodě, ale přesto prosím o modlitby za zdraví a sílu k dalšímu studiu a službě, která je přede mnou. 
- prázdninový klub pro děti 29.7.-2.8.: budeme pomáhat při různých aktivitách ve skupinkách, ale hlavně měla bych vést chvály pro děti, což je velká zodpovědnost, mít správnou výslovnost, správně intonovat a ještě děti řádně "vtáhnout". Mám z toho trochu obavu, tak prosím přimlouvejte se za pokoj, Boží zmocnění, otevřená srdce dětí, moudrost pro nás vedoucí... Klubu se běžně účastní kolem 50-60 dětí a většina je z nevěřícího prostředí. 
- Pamela (psala jsem vám o ní minule) prožívá nějaké problémy, neznám podrobnosti, protože nebyla delší čas ve sboru a do telefonu mi moc víc neřekla. Slíbila jsem ji navštívit příští týden, tak se prosím modlete o moudrost a Boží vedení a taky povzbuzení pro Ní. 
- další týden bude ve znamení zkoušek a testů: 5.8. poslední progress test a 9.a 12.8. máme finální test pro intermediate level ze všeho-nejen slovíčka a gramatika jako doteď, ale také psaní, čtení a poslech. Moc prosím o přímluvy! 

Loučím se úžasným a známým zaslíbením: "Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu." Fil.4,6 

Buďte požehnaní vším dobrým, co může dát jen Bůh!!!

Monia

                       photos

 

5.8.2013 | Odkaz na tento článek (permalink) | Komentáře

30.6.2013

Milí přátelé, 
přináším další zprávy i zprávičky z Anglie :-) 
Musím (a velmi ráda) vám znovu poděkovat za vaše přímluvy. Vím, že se možná opakuji, ale vaše modlitby se tady vyplňují

A tady je pár příkladů: 

- Moje angličtina je zas o trochu lepší a dokonce se mi podařilo napsat velmi dobře postupový test, taky díky vám ;-) 

- Příběh češky Hany pokračuje. Přišla pak ještě dvakrát, velmi se zajímala o bibli a Boha...Její touha nebo hlad po Bohu je hodně viditelný. Taky má určité "poznání"-zná trochu bibli...teď jen Boží dotek, aby ty informace mohla přijmout srdcem. 

- Ráda bych vám představila Pamelu a jejího malého syna Daniela (jsou níže na fotce). Když jsme jednoho dne rozdávali na ulici pozvánky, tak jednu dostala i ona. Když se hned další neděli objevila, byli jsme překvapeni...a ještě víc jsme koukali, když mi řekla, že přemýšlela jít do některého sboru, ale nevěděla kde. Noo, a pak nás potkala....Není Bůh úžasný?!! 
Mohla jsem ji říct své svědectví a pak Bůh otevřel její srdce a ona mi svěřila svůj příběh. Pamela se narodila v Nigérii. Původně to byla muslimská rodina, ale pak uvěřili v Ježíše Krista. To jim také přineslo velké potíže. Poté, co si Pamela odmítla vzít staršího muslima, který už měl dvě ženy, byl zabit její otec. Nakonec pod tlakem matky a částečně ze strachu si ho přece jen vzala. Jak sama řekla:"To bylo peklo." Manžel ji bil. Po nějaké době ji pomohl nějaký přítel utéct ze země a později přijet do Anglie. Nyní zde žije už pět let. Ale...když s tím přítelem čekala dítě, on jí opustil. Modlila jsem se za ní. Jedině Bůh může uzdravit ty hluboké rány, které ji život uštědřil. 
Od té doby utekl měsíc a ona chodí pravidelně na nedělní shromáždění. 

- Minulý týden jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži pouliční evangelizaci, tzv. Open air work. Připravili jsme písně, scénky a hooodně různých traktátů a knížek, které jsme pak rozdávali. Byla to moje první zkušenost s takovým druhem evangelizace, ale moc se mi líbilo, že jsme mohli oslovit úplně cizí lidí a někteří z nich si vzali leták a s některými jsme mohli hovořit víc a sdílet evangelium. 

- Kromě služby a studia jsem před dvěma týdny prožila úžasný prodloužený víkend, protože mně navštívili moji úžasní přátelé-Renia s dětmi. 
Mohla jsem jim ukázat, kde bydlím, naše městečko, taky můj sbor a taky jsme si moc užili sobotní výlet do nedalekého Safari. Doufám, že si ten čas užili stejně jako já ;-) 

- Už jsem vám dříve psala, že v Bearwood (část Birminghamu, kde je náš sbor) žije hodně přistěhovalců a také hodně početná polská menšina. Dokonce v našem sboru je jedna polská rodina, kterou jsme byli navštívit právě s Reniou a dětmi. 

- Minulou středu mně pastor vzal do jiné části města, kde jsme šli "hledat" Poláky a Čechy. Šli jsme nejprve do polských a východoevropských obchodů. Tehdy jsem mohla o Kristu mluvit s 4 Poláky, 1 Afgáncem, který mi řekl: I dont know who is Jesus??, a dokonce přímo na ulici jsem uslyšela češtinu a seznámila se s jednou českou rodinou.
Na zpáteční cestě mi Dave-pastor svěřil, že se už dlouhý čas modlili o někoho kdo umí mluvit polsky. Noo, už vím, proč mně Bůh poslal zrovna do této části města a do tohoto sboru. 

Chvalme Pána za: 
- Jeho pomoc při studiu angličtiny 
- ochranu, zdraví 
- návrat Hany do sboru a příchod Pamely do sboru
- návštěvu mých přátel, jejich povzbuzení 

Prosím, pokračujte v přímluvách: 
- za mou angličtinu (potřebuji ji jako "sůl" ve službě) 
- za ochranu, milost a velkou moudrost při různých rozhovorech 
- za Boží dotek pro Hanu i Pamelu 
- ať si Bůh použije ty různé pozvání a rozhovory a přivede ty lidi do sboru 

Poslední má zvláštní prosba je, přimlouvejte se za mou budoucnost a místo mé další misijní služby. Ptám se Boha a hodně tady o tom přemýšlím. 

Moc vám všem žehnám Božím pokojem!!
Užijte si čas dovolených a různých pobytů a táborů pod Boží ochrannou rukou!!!
God bless you!!!
Monia 

PS: ta fotka kostela trochu znázorňuje situaci v Anglii. Je tady mnoho kostelů, ale z mnohých se staly knihovny nebo muzea. Prosím, nedovolme ať tento trend pokračuje ;-)

       foto

 

10.7.2013 | Odkaz na tento článek (permalink) | Komentáře

1.6.2013

Ahoj milí přátelé :-) 
Zdá se mi to neuvěřitelné, ale utekl už měsíc od mého příjezdu do Anglie. 
Chci vám všem mocmocmoc poděkovat za vaše přímluvy. Bůh se k nim opravdu přiznává. 
Pokusím se vám trochu popsat ve stručnosti (což bude těžké:-) co se událo v posledních týdnech. 

Přes týden pilně studujeme angličtinu - gramatiku, slovíčka, čtení, výslovnost, konverzaci. Jsme rozděleni do dvou tříd podle úrovně našich znalostí. Často mám problém se slovíčky a frázemi, mají 5 slov pro jeden význam a ten rozdíl mezi nimi je minimální nebo skoro žádný :D 
Minulý týden jsme psali postupový test, zjistili jsme co už umíme a co ne. Už vím, na co se musím víc zaměřit. Ve volném čase děláme hlavně domácí úkoly, ale máme také každou sobotu tzv.day off, který si každý tráví dle své libosti. 

Kromě studia jazyka jsme byli rozděleni do tří skupin a přiděleni do různých sborů v Birminghamu. Naši skupinu - Bearwood Chapel i s pastorem a jeho ženou můžete vidět na fotce dole. Do tohoto sboru jezdíme sloužit v neděli-celý den a potom ve středy odpoledne. Byli jsme přijati velmi přátelsky. Dokonce i starší lidé byli trpěliví s naší angličtinou;-) Tento sbor spolupracuje s OM už pár let. Jedná se o malé společenství (do 50 lidí) s opravdu rodinnou atmosférou. 

Do služby jsme skočili skoro doslova "po hlavě" ;-) 
- první neděli jsme byli na bohoslužbách, taky na nedělní školce(zatím jako pozorovatelé)
-další středu jsme měli připravit program na biblickou hodinu - 4 písně, 2 svědectví, scénka a to vše do tří dnů. Byl to pro mně celkem těžký týden. Měli jsme celkem problém s komunikací v týmu-nízká úroveň angličtiny+rozdílné přízvuky, časový pres. Modlili jsme se, Bůh nás slyšel a taky nakonec úžasně požehnal celé setkání. Díky Pane!! 
-když bylo nejspíš všude možně na Slezsku "smažení vaječiny", tak tady slavilo Seslání Ducha Svatého více společenství dohromady odpoledne v parku a náš tým měl za úkol připravit aktivity pro děti-Baloon modeling a Face painting (viz.foto)
Poznala jsem tam dvě maminky s dětmi z Polska. Tento sbor a vůbec tato část města je hooodně mezinárodní. 
Údajně tam žije celkem početná polská komunita. No, není Bůh úžasný v tom, kam mne přivedl? A to ještě nevíte o jednom setkání, nad kterým jsem žasla. 
-Když jsme byli poprvé ve sboru, přišla na večerní setkání taky jedna Češka-nekřesťanka. Jmenuje se Hana, narodila se na Slovensku, celý život (asi 25let) žila v Liberci a nyní žije už 5 let v Birminghamu. Vyprávěla mi o svém životě, situaci v rodině-má nemocného syna, manžel ji opustil už v Čechách, nyní je sama nemocná, začíná mít dluhy, protože nemůže chodit do práce...svědčili jsme ji o Ježíši, nabídli pomoc, taky jsem se za ni mohla modlit v češtině. Je to opravdu velmi zvláštní, že jsme tam byly obě poprvé a ve stejný čas. Boží cesty jsou opravdu úžasné!!!
- minulou středu jsme taky pomáhali na klubu pro děti. To mi bylo velmi blízké, tam jsem se cítila jako doma :D
- poslední neděli jsme rozdávali po městě (mezi kapkami deště) pozvánky na akce ve sboru a měli příležitost mluvit s lidmi na ulici. 

Velice vás prosím o přímluvy. Tady jsou nějaké modlitební náměty: 
- chvalme Pána za vyslyšené modlitby, za Jeho milost, že si nás používá, že k nám přivádí lidi, děti, že mi pomáhá při studiu angličtiny...
- Hana (Češka): aby přišla znovu do sboru, aby se jí Bůh dotýkal v její situaci, aby mohla zažít Boží lásku, přijetí a odpuštění. 
- Ať Bůh boří bariéry jazykové i ty kulturní, ať můžu ještě lépe rozumět a taky se lépe vyjadřovat v angličtině. 
- službu ve sboru: zítra vedeme chvály na bohoslužbách a odpoledne budeme rozdávat evangelizační letáky od dveří ke dveřím. 
- otevřenost lidí na evangelium (v Anglii je malé procento křesťanů, podobně jako v ČR, rozrůstá se tu velmi rychle islám) 
- ochranu na cestách (řídím tady auto pro misijní účely našeho týmu..a jezdit vlevo je pro mně celkem zvláštní:-)
- zdraví (už jsem byla nucena využit služby místního zubaře) 

"Bůh, který učinil svět a všechno, co je v něm, ten je Pánem nebe i země ...

vždyť je to on sám, který všemu dává život, dech i všechno ostatní ...

Bůh to učinil proto, aby jej lidé hledali ...

a přece není od nikoho z nás daleko ...

Neboť v něm žijeme, pohybujeme se, jsme..."

Skutky 17,24-28 
Taky se za vás přimlouvám, klidně napište nějaké modlitební náměty. Ať Bůh žehná vašemu kroku, činu, slovu...Monia

 

        fotky

 

24.6.2013 | Odkaz na tento článek (permalink) | Komentáře

7.5.2013

  Zdravím všechny milé sestřičky a brášky v Česku :-) 
       Hlásím, že jsem v pátek bezpečně dorazila do Anglie...letadlo nespadlo ani nebylo přesměrováno, takže jsem tu... 
Přes víkend jsem se zabydlovala a se vším seznamovala... 
       Je hodně zajímavé poznávat lidičky z jiných konců světa. 
Jsem na pokoji s dalšími 9 děvčaty z Koree, Japonska, Brazilie, Kostariky. 
Je to to opravdu international společentsví, přímo z Anglie je tady minimum lidí, dokonce ani někteří učitelé. Funguje tady víc programů. V našem jazykovém programu ELCO jsem přijela jako jediná z Evropy, což mě trochu překvapilo, ale je velkým zážitkem se dorozumívat, když každý z nás má jiný přízvuk a ještě mluvíme kostrbatě. Někdy se hooodně nasmějeme, když neznáme nějaké slovo a pomáháme si mezinárodními citoslovci  :D
       Dokonce jsem se seznámila s jednou rodinkou z Brazilie, kteří žili 6 let v Polsku ;-) a chtějí se tam vrátit. 
Hned jsem se cítila méně ztracená :D 
       Od pondělka nám začal týden Introduction and Orientation. Představovali se učitelé, my navzájem, buď přímo v učebně nebo na procházkách. Taky jsme psali test, měli interview a školení o bezpečnosti a pravidlech. Chtějí nás dobře rozdělit podle úrovně našich znalostí. Jsou to profíci, ale vůbec ne namyšlení. Pomáhají nám, jak se dá. Pobývat v křesťanském společenství je prostě skvělé. 
       Bůh je úžasný v tom, že naši učitelé a vedoucí, jsou milí, trpěliví a přátelští. Vše nám pomalu vysvětlují. Někteří učitelé dříve prošli tímto jazykovým programem a nyní už vyučují. Nejspíš proto nám skvěle rozumí. 
Zase se vám ráda ozvu s novými zážitky a svědectvími. 
Take care, buďte požehnaní!!! 
Monia
 
        společné foto 
 

24.6.2013 | Odkaz na tento článek (permalink) | Komentáře